Barcelona, ​​​​Sevilla si Betis in optimile de finala ale UEFA Europa League

Barcelona, ​​Sevilla si Betis au ajuns in optimile de finala ale UEFA Europa League. La Real, intre timp, a pierdut acasa la Leipzig si este eliminata. In plus, Rangers au renuntat la Borussia Dortmund. Va spunem toata actiunea aici.

Napoli – Barcelona 2-4

Barcelona va fi in optimile de finala ale UEFA Europa League dupa ce si-a aratat toata puterea ofensiva impotriva lui Napoli. Alba, De Jong, Pique si Aubameyang au marcat golurile vizitatorilor, impotriva unei echipe Napoli care a intrat in aceasta egalitate ca echipa cu cele mai putine goluri marcate in Serie A. Vesti bune pentru echipa Barca, care a jucat un meci rotund, au dat dovada de soliditate defensiva. si a recuperat blocul in frontul de atac pentru aceasta a doua parte a sezonului

Dinamo Zagreb 1-0 Sevilla

Sevilla a avut de suferit la Zagreb, dar de sase ori campioana se afla deja in optimile de finala. Oamenii lui Lopetegui au ajuns in capitala Croatiei cu un avans de doua goluri dupa o victorie cu 3-1 in prima mansa, dar un penalty transformat de Orsic in repriza secunda a provocat o oarecare incertitudine pe banca andaluziei. In plus, Delaney a fost exclus in ultimele minute, ceea ce a adaugat si mai multa emotie. Dar Sevilla a stiut sa sufere si va fi la tragere la sorti vineri.

Betis-Zenit 0-0

Betis reuseste sa depaseasca Zenit si sa avanseze in tur gratie rezultatului obtinut in prima mansa la Sankt Petersburg. Verdiblancos a egalat mansa secunda la Benito Villamarin cu 0-0 si s-au calificat in optimile de finala. Echipa lui Pellegrini a suferit pana in ultimul minut dar a reusit sa tina foaia curata si sa depaseasca astfel egalitatea impotriva echipei ruse.

Olympiacos 0-3 Atalanta

Atalanta nu ia oferit lui Olympiacos nicio optiune. Formatia italiana castigase deja cu 2-0 la Bergamo si a fost la fel de puternica in mansa secunda. Joakim Maehle i-a pus pe italieni inainte de pauza, iar deja in repriza secunda, Ruslan Malinovskyi a sigilat meciul si egalitatea cu doua goluri. Exhibarea echipei Italiei in aceste play-off.

Societatea Regala 1-3 Leipzig

Leipzig a obtinut o victorie valoroasa la San Sebastian care le-a permis sa depaseasca egalitatea datorita golurilor lui Orban, Andre Silva si Forsberg, acesta din urma dintr-un penalty. In ciuda golului lui Zubimendi in repriza secunda, oamenii lui Imanol si-au continuat o serie de infrangeri si au ramas in afara UEFA Europa League dupa un meci greu si deschis in care ambele echipe si-au creat ocazii bune de gol.

Lazio 2-2 Porto (total: 3-4)

Intr-una dintre cele mai remarcabile legaturi din aceasta runda de play-off, Porto a fost superior Lazio. Portughezul a intrat la Roma cu un gol in avans dupa un deficit de 2-1 in prima mansa, dar Ciro Immobile a egalat curand cu o lovitura in minutul 19. Cu toate acestea, Taremi a facut 1-1 inainte de pauza transformand un penalty. Si deja in actul secund, Uribe a facut 1-2 pentru a asigura pasa lui Porto. Cataldi a egalat in minutul 95 dar nu a impiedicat eliminarea lui Lazio.

Rangers 2-2 Dortmund

Inca o oda fotbalului ofensiv, dupa 2-4 in prima mansa din Germania. Tavernier a adus gazdele din Scotia in avantaj, transformand un penalty in minutul 22, dar Borussia Dortmund a schimbat jocul cu doua goluri inainte de pauza. Dar Tavernier nu a vrut nicio problema, iar in minutul 57 a facut 2-2 pentru a oferi liniste echipei sale. Astfel, Rangers il elimina pe Dortmund, venit din UEFA Champions League.

Braga – Sheriff 2-0 (agregat: 2-2, tp, Braga castiga 4-3 la penalty-uri)

Braga, care pierduse cu 2-0 in fata surprinzatoarei Sheriff in prima mansa, a reusit sa egaleze la pauza in mansa secunda, gratie golurilor lui Medeiros si Ricardo Horta. Seriful, care stralucase in Moldova, nu a avut aproape nicio sansa, dar a reusit sa duca meciul in prelungiri. Nu au fost goluri in prelungiri, iar Braga a luat victoria la loviturile de departajare decisive. Bineinteles, nu fara suspans, din moment ce echipa portugheza a irosit un avantaj de 3-0, dar a ajuns sa castige cu 4-3 la loviturile de departajare.

Castigatorii trec la extragerea optimilor de vineri, unde vor fi eliminati.

Topul este format din Red Star, Eintracht Frankfurt, Galatasaray, Leverkusen, Lyon, Monaco, Spartak Moscow si West Ham.