Futsal. Autobergamo a pierdut la scor in Liga

Numerosi suporteri au fost prezenti la meciul dintre detinatoarea Cupei Romaniei, Autobergamo Deva, si campioana nationala, City’us Targu Mures, in speranta ca hunedorenii isi vor consolida pozitia de lideri in Liga I de futsal.

De cosmar

Partida a inceput intr-o nota de echilibru specifica intalnirilor dintre Deva si Targu Mures, indiferent de numele pe care l-au purtat, de-a lungul vremii, reprezentantele celor mai galonate orase din futsalul autohton. Oaspetii au fost cei care au deschis scorul, in minutul 9, prin Szocs, care a fructificat o pasa a ex-deveanului Raducu. Gazdele au egalat imediat, insa, prin antrenorul – jucator Ignat, care a fructificat un contraatac lansat de Obada. Pana la pauza nu s-a mai inscris si putini isi puteau inchipui ce se va intampla in maitanul secund. Muresenii au intrat mai hotarati pe teren in partea a doua a jocului, evidentiindu-l pe Molina, portarul Devei. Si, in mod firesc, oaspetii inscriu, in minutul 26, prin Raducu, din pasa unui alt fost devean, Stoica. Apoi au urmat cateva minute pe care devenii trebuie sa le uite cat mai repede. In minutele 30 si 32 Matei a ratat doua lovituri de penalitate pentru Autobergamo, acordate pentru sase greseli personale ale muresenilor, ambele fiind parate de Carlao. Mai mult, dupa ce-a de-a doua lovitura, Carlao a lansat un contraatac, in urma caruia Cesar a dus scorul la 3-1 pentru  City’us. Zarurile au fost aruncate in minutul 37, cand Ferreira a inscris in poarta goala a celor de la Autobergamo. Szocs, dupa o pasa a lui Aguilar, a dus scorul la 5-1 an minutul 38 si, apoi, Matei a mai ratat o lovitura de pedeapsa. Scorul final, de 5-2 pentru oaspeti, a fost stabilit in ultimul minut de joc de Obada, rezultatul fiind identic cu cel obtinut in tur de Autobegamo la Targu Mures.

Locul 1, posibil, dar mai greu

In urma acestui rezultat, sansele celor de la Autobergamo de a termina sezonul regulat pe primul loc au scazut considerabil, dar nu este imposibil ca Deva sa reuseasca sa atinga acest obiertiv. Astfel, cei de la Autobergamo vor trebui sa castige toate jocurile pe care le mai au de disputat, inclusiv cel de la Timisoara, iar formatia banateana sa piarda in jocul restant de la Targu Mures. Reamintim ca ocuparea primei pozitii in play-off aduce mai multe avantaje respectiv intalnirea echipei de pe locul opt in sferturile de finala si evitarea celor de la Timisoara si Targu Mures, in cazul celor de la Autobergamo, in semifinale, precum si disputarea a mai multor meciuri pe teren propriu, inclusiv in finala.