Maratoane la mana a doua

Perceputa istoric ca un test al limitelor fiziologice ale rezistentei umane, alergarea la maraton a devenit din ce in ce mai populara chiar si in randul alergatorilor de agrement. Cu toate acestea, mai mult de doi alergatori din cinci care isi testeaza rezistenta alergand pe distanta de la maraton raporteaza „loviri de perete”, adica debutul rapid al oboselii severe si incapacitatea de a mentine un ritm de intensitate ridicata, ca urmare a epuizarii aproape complete a carbohidratilor, care se depoziteaza in muschii picioarelor si ficatului.

Un paradox aparent al alergarii pe distante lungi este ca chiar si cei mai slabi sportivi stocheaza suficienta grasime pentru a alerga maratoane la rand. dar micile rezerve de carbohidrati pot limita catastrofal performanta exercitiilor de anduranta. In acest studiu, dezvolt si validez un model matematic care faciliteaza calculul estimarilor personalizate ale distantelor pe care alergatorii isi vor epuiza rezervele de carbohidrati in timp ce alearga la ritmuri selectate. In plus, ofer o abordare sistematica a estimarii vitezelor maxime personalizate la care alergatorii pot finaliza in siguranta un maraton, pe baza unor parametri fiziologici accesibili, cum ar fi ritmul cardiac si viteza de alergare. Aceasta analiza ofera o baza cantitativa pentru imbunatatirea sigurantei si optimizarea performantei pentru alergatorii de anduranta.

Maratonul este o cursa pe distanta lunga cu o distanta de 42,195 km sau 26, 2 mile, adica de obicei alearga pe sosea, dar distanta poate fi parcursa pe trasee. Testul a fost instituit in comemorarea carierei legendare a soldatului grec Pheidipide, un mesager din Batalia de la Maraton la Atena, care a raportat victoria. Maratonul poate fi finalizat prin alergare sau cu o strategie de alergare/mers pe jos. Exista si divizii pentru scaune cu rotile. Peste 800 de maratoane sunt organizate in intreaga lume in fiecare an, iar marea majoritate a concurentilor sunt sportivi de agrement, deoarece cele mai mari maratoane pot avea zeci de mii de participanti. Maratonul a fost unul dintre evenimentele olimpice moderne originale din 1896. Distanta nu a fost standardizata pana in 1921. Mai tarziu, in 1983, distanta a fost inclusa si in Campionatele Mondiale de Atletism. Este singura cursa rutiera inclusa in ambele competitii de campionat. distanta a fost inclusa si in Campionatele Mondiale de Atletism. Este singura cursa rutiera inclusa in ambele competitii de campionat. distanta a fost inclusa si in Campionatele Mondiale de Atletism. Este singura cursa rutiera inclusa in ambele competitii de campionat.

Maratonul este o disciplina a atletismului: o cursa pe o distanta de 42 de kilometri si 195 de metri (26 mile 385 de metri). Principalele competitii mondiale ale acestei modalitati se desfasoara sub auspiciile si regulile elaborate de Asociatia Maratonelor Internationale si Curselor la Distanta; in mod corespunzator, in majoritatea cazurilor, se foloseste o distanta traditionala de 42 km. In fiecare an, in intreaga lume au loc aproximativ 800 de curse de maraton, dintre care 50 in Rusia. Maratoanele din Boston, New York, Chicago, Londra, Tokyo si Berlin sunt cele mai populare si prestigioase. Sunt inclusi in seria World Marathon Majors si au asa-numita eticheta de aur. (Exista si etichete de argint si bronz.) Lungimea maxima de 21 de kilometri este exact o jumatate de maraton, dar ne putem limita la distante mai scurte.

Maratonul a fost o distanta olimpica de la inceputul Jocurilor Olimpice moderne in 1896, dar nimic asemanator nu a fost vazut vreodata la Olimpiada antica, care a avut loc intre 776 i.Hr. si 261 d.Hr. Cea mai lunga cursa de atunci a fost mai mica de 5 km. Maratonul a fost adoptat ca parte centrala a programului olimpic modern, iar astazi este sarbatorit in nenumarate orase din intreaga lume, datorita apelului sau popular pentru imaginatie. In trecut, fiintele umane alergau pe distante mult mai mari decat un maraton. Ca vanator, unul dintre cele mai mari avantaje ale omului a fost rezistenta sa. A alergat mult cu prada lui. Animalul vanat s-a indepartat intr-un loc aparent sigur, astfel incat vanatorul a reaparut alaturi de el. Acest lucru a continuat pana cand animalul, irosindu-si energia in explozii nervoase, era prea epuizat pentru a rezista. Acest scop evident al cursei a fost distorsionat pe masura ce armele au devenit mai sofisticate si oamenii au fost capabili sa omoare de la distanta. In vremurile egiptene, alergarea era apreciata ca o abilitate militara. Regele Taharka a instituit alergarea pe distante lungi special pentru a-si mentine armata la curent. Distanta a fost, intamplator, apropiata de 100 km, contestata astazi ca test standard de „ultra distanta”. In ultimii ani, cursa a fost reinviata sub denumirea de „100 km faraonic”, care merge de la piramida Hawara din El Faioum pana la piramidele din Sakkara, la sud-vest de Cairo. Acest scop evident al cursei a fost distorsionat pe masura ce armele au devenit mai sofisticate si oamenii au fost capabili sa omoare de la distanta. In vremurile egiptene, alergarea era apreciata ca o abilitate militara. Regele Taharka a instituit alergarea pe distante lungi special pentru a-si mentine armata la curent. Distanta a fost, intamplator, apropiata de 100 km, contestata astazi ca test standard de „ultra distanta”. In ultimii ani, cursa a fost reinviata sub denumirea de „100 km faraonic”, care merge de la piramida Hawara din El Faioum pana la piramidele din Sakkara, la sud-vest de Cairo. Acest scop evident al cursei a fost distorsionat pe masura ce armele au devenit mai sofisticate si oamenii au fost capabili sa omoare de la distanta. In vremurile egiptene, alergarea era apreciata ca o abilitate militara. Regele Taharka a instituit alergarea pe distante lungi special pentru a-si mentine armata la curent. Distanta a fost, intamplator, apropiata de 100 km, contestata astazi ca test standard de „ultra distanta”. In ultimii ani, cursa a fost reinviata sub denumirea de „100 km faraonic”, care merge de la piramida Hawara din El Faioum pana la piramidele din Sakkara, la sud-vest de Cairo. Regele Taharka a instituit alergarea pe distante lungi special pentru a-si mentine armata la curent. Distanta a fost, intamplator, apropiata de 100 km, contestata astazi ca test standard de „ultra distanta”. In ultimii ani, cursa a fost reinviata sub denumirea de „100 km faraonic”, care merge de la piramida Hawara din El Faioum pana la piramidele din Sakkara, la sud-vest de Cairo. Regele Taharka a instituit alergarea pe distante lungi special pentru a-si mentine armata la curent. Distanta a fost, intamplator, apropiata de 100 km, contestata astazi ca test standard de „ultra distanta”. In ultimii ani, cursa a fost reinviata sub denumirea de „100 km faraonic”, care merge de la piramida Hawara din El Faioum pana la piramidele din Sakkara, la sud-vest de Cairo.