Am scăpat ieftin

Statistica arată că România a fost dominată clar de Franţa, astfel că remiza obţinută la Constanţa, scor 2-2, poate fi considerată norocoasă. Tricolorii au continuat sâmbătă seară tradiţia nefastă a echipelor româneşti care au cedat după ce au condus cu 2-0.

George Ogăraru (stânga) l-a scăpat din marcaj de câteva ori pe atacantul francez Thierry Henry (nr. 12) Foto: afp Românii au visat frumos aproape o repriză graţie unui debut de meci care i-a năucit pe francezi. După golurile lui Petre şi Goian, „cocoşii” şi-au revenit şi au predat tricolorilor o lecţie de fotbal. Rezultatul de egalitate de pe tabelă, 2-2, ascunde o posesie de 67%, 25 de şuturi la poartă (8 pe spaţiul porţii) şi 6 cornere pentru Franţa.

O dominaţie totală care i-a doborât pe elevii lui Victor Piţurcă. Golurile tricolorilor au fost practic singurele noastre şuturi pe poartă din şase mingi trimise spre buturile lui Mandanda. Singurul capitol unde România a fost superioară Franţei a fost cel al faulturilor (18-14). Jose Mourinho, antrenorul lui Inter Milano, a fost ironic la adresa naţionalei române. „Mourinho mi-a zis că jucăm cu patru portari şi şapte fundaşi”, a declarat patronul stelist Gigi Becali.

Complexul lui 2-0

În fotbal se spune că 2-0 este un scor periculos. Românii ar trebui să fie recunoscuţi drept inventatorii acestei legi nescrise. Echipa naţională a ratat victoria în faţa Franţei, după ce a condus cu 2-0, la doi ani distanţă după o „ispravă” similară cu Bulgaria.

Tricolorii au fost egalaţi atunci în ultimele 10 minute. Şi la nivel de club avem meciuri de tristă amintire. Steaua a pierdut cu 4-2 pe terenul lui Middlesbrough în semifinalele Cupei UEFA, iar Rapid fost învinsă cu 3-2 la Bruxelles, de Anderlecht, în preliminariile Ligii Campionilor. Ambele eşecuri, care au dus la eliminarea echipelor noastre, au venit după ce românii au condus cu 2-0! În preliminariile acestui sezon de Liga Campionilor, Steaua a condus cu 2-0 la Istanbul şi a fost egalată (2-2), însă, din fericire, a reuşit calificarea în grupe.

Dintre jucătorii trimişi în teren de Victor Piţurcă împotriva Franţei, doar portarul Bogdan Lobonţ, fundaşul Dorin Goian şi mijlocaşul Răzvan Cociş au jucat toate minutele în preliminariile pentru Mondialul din 2010. Ei au contabilizat câte 270 de minute şi sunt practic singurii tricolori care au jucat în toate cele trei partide din grupă, cu Lituania, Insulele Feroe şi Franţa.

Mici cu cei mari

De la ultima mare victorie a României a trecut fix un an. După victoria cu Olanda (1-0), naţionala României nu a mai reuşit nicio victorie cu o echipă mare într-un meci oficial. Singurul succes notabil a fost înregistrat în această primăvară, 3-0 cu Rusia, într-un meci amical disputat la Bucureşti.

25

– de şuturi la poartă au tras jucătorii francezi în meciul de sâmbătă seară de la Constanţa